Šišky nielen na fašiangy :-)

DSCF3927Na cesto potrebujeme:

0,4 L mlieka
100 g práškového cukru
1 kocka droždia
500 g hladká múka
500 g polohrubá múka
3  celé vajcia
4 lyžice rumu
1 lyžica citrónovej kôry
100 g masla, alebo hery
   1 zarovnaná lyžička sušeného droždia
   štipka soli
   Suroviny si vyberieme s chladničky skôr, aby  
   mali izbovú teplotu.

Postup (ručne v miske):

Pripravíme si kvások: do vlažného mlieka dáme 1/2 cukru a čerstvé droždie a zamiešame. Necháme odstáť na teplom mieste.
 
Ostatné suroviny si nasypeme a nalejeme do misky. Sušené droždie si nasypeme na opačnú stranu od soli! Keď je kvások pripravený vylejeme ho do misky.  Vypracujeme cesto. Cesto je hotové keď sa nelepí na misu. Podľa potreby dosypeme múku, alebo pridáme mlieko. Cesto by nemalo byť tuhé, ani riedke (radšej nech je jemnejšie, ako veľmi hutné).
 
Necháme kysnúť na teplom mieste, kým nezdvojnásobí  svoj objem (cca 20-40 min).
 
Potom ho vyklopíme na pomúčenú dosku a ešte ho chvíľu prepracujeme. Rozvaľkáme ho na 1 – 1,5 cm hrúbku a vykrajujeme kolieska. Môžeme vykrojiť ešte aj stred, alebo zatlačiť v strede, aby sa vytvorila jamka na lekvár, alebo bielkovú penu- podľa chuti. Necháme ešte dokysnúť na plátenom obruse, alebo utierke (cca 15 min).
 
Vyprážame v oleji, oleja treba naliať na výšku šišky- aby v ňom šišky plávali. Pečieme z oboch strán do zlatista. Ak pečie šišky s jamkou treba dať piecť najprv jamkou nadol.

Potom máme viacero možností:

–          ešte teplé ich obaľujeme v práškovom cukre zmiešanom s vanilkovým cukrom.
–          ak chceme robiť šišky s penou dáme do cesta 6 žĺtkov a bielka si odložíme. A po upečený si urobíme penu. Pena:  bielka vyšľaháme do tuha, a potom primiešame vareškou jemne ríbezľový lekvár a cukor. Dochutíme si podľa chuti. Penu potom naberáme do jamky na šiške.
–          s polevou: polevu na šišky si pripravíme zmiešaním domáceho malinového sirupu, cukru a šťavy s citróna. Podľa potreby môžeme pridať vlažnú vodu. Upečené šišky potom v poleve namáčame a môžeme ich posypať cukrárenskými ozdobami.
– poprípade ich môžeme obaliť v cukre a naplniť lekvárom, alebo nutelou,… 
 

Ak používame pekáreň najprv si dáme tekuté suroviny  + droždie a potom suché. Pustíme program cesto, po vykysnutý pokračujeme klasicky ďalej.

 

Dobrú chuť 🙂 

Tags - značky, ,

Nekomentovať.

Leave a Reply